Rugsėjo 23-ioji – Holokausto Lietuvoje atminimo diena

1 2

Rugsėjo 23 dieną (antradienį) gimnazijoje direktoriaus pavaduotojas R.Dobranskis I-ų klasių mokiniams vedė pilietiškumo pamoką, skirtą Lietuvos žydų genocido aukoms atminti. Vėliau gimnazistams buvo pristatytas filmas  „Saulėlydis Lietuvoje. Devyni iš dešimties”.

Istorija yra vienas iš seniausių mokslų, lydėjusių žmoniją nuo jos lopšio iki šių dienų. Jos vaidmuo nuolat keitėsi ir keičiasi. Istorijoje slypi didžiulės galios. Jos pagalba galima kurti, ugdyti, tačiau ir griauti bei niekinti, net žiauriai žudyti. Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena susijusi su 1943 09 23 diena, kai buvo likviduotas Vilniaus getas – dalis šio geto kalinių buvo nužudyti Paneriuose, kita dalis pateko į koncentracijos stovyklas, įkurtas nacių okupuotose teritorijose. Lietuvoje  žydų genocido aukų atminties diena minima nuo 1994-ųjų metų.Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimą inicijuoja jau daugiau nei dešimt metų.  Lietuvoje gyveno apie 215.000–220.000 žydų tautybės žmonių, o Vilniaus miestas buvo vadinamas „Šiaurės Jeruzale“.

Direktoriaus pavaduotojas R.Dobranskis teigia, jog labai svarbu žinoti  apie tragišką žydų tautos likimą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje, Antrojo pasaulinio karo metu. Svarbu, kad suvoktumėm, jog Holokaustas – masinis žydų žudymas, nėra vien Paneriai, Kauno IX fortas ar kita masinė žydų žudynių vieta. Holokaustas, kaip tragedija, yra Lietuvoje gyvenusių žydų – Lietuvos piliečių – netektis, gyvenusių Lietuvoje, kūrusių visų mūsų valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.