Šiaurės šalių literatūros savaitė

Lapkričio 14-18 dienomis Europoje minima Šiaurės šalių literatūros savaitė. Tai jau  trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. 1995 m. kilusi ambicinga idėja tapo tradiciniu renginiu, kuriame kasmet dalyvauja vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių. Pagrindinė projekto idėja išliko iki šių dienų – tamsiausiu laiku metuose susiburti prie žvakių šviesos, skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų. Tą savaitę vyksta ne tik literatūrinės popietės, bet ir viktorinos, protmūšiai, kurie suteikia galimybę daugiau pažinti Šiaurės šalių kultūrą.

Praėjusią savaitę ir mūsų gimnazija dalyvavo šiame projekte. Visą savaitę gimnazijos bendruomenė galėjo susipažinti su skandinavų autorių kūryba, nes bibliotekoje buvo paruošta knygų paroda. Lapkričio 14d. vyko netradicinė literatūros pamoka 3A6 grupės mokiniams. Jos metu gimnazistai skaitė ištraukas iš P.Svensono knygos „Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“, klausėsi, ką bendro turi unguriai ir Z.Froidas, sužinojo, kas ir kada įminė ungurio paslaptį. Lapkričio 17 dieną vyko integruota anglų kalbos (mokytoja R.Raškevičė) ir bibliotekos pamoka, kurios metu 4A2 grupės gimnazistai klausėsi įrašo anglų kalba apie ungurių paslaptis, skaitė ištraukas ir diskutavo apie P.Svensono knygos idėją. O tą pačią dieną per ilgąją pertrauką visų I-II gimnazinių klasių komandoms vyko smagi viktorina, į kurią sukvietė I eko1 klasės entuziastai. Joje moksleiviai turėjo galimybę pasitikrinti žinias ne tik apie  Šiaurės šalių geografiją, istoriją, leksiką, bet ir populiariąją muziką. Viktoriną laimėjo Ic klasės komanda, II-ąją vietą užėmė Ia, o III-iąją- 2c. Tikiuosi, kad kitąmet šis projektas sulauks dar didesnio susidomėjimo, o pažintis su šiaurietiška kultūra paskatins aplankyti šiuos kraštus.

 

PROJEKTO  PARTNERIAI

Šiaurės ministrų taryba yra oficialus Šiaurės šalių vyriausybių bendradarbiavimo organas. Atsakomybė už Šiaurės šalių bendradarbiavimą tenka ministrams pirmininkams. Praktinė atsakomybė yra perduota Šiaurės šalių bendradarbiavimo ministrams ir Šiaurės šalių bendradarbiavimo komitetui. Jie atsako už oficialaus politinio Šiaurės šalių bendradarbiavimo koordinavimą. Išsamiau apie organizaciją: www.norden.org

Šiaurės šalių asociacijų „Norden” sąjunga

Asociacijos „Norden” yra politiniu ir religiniu požiūriu nepriklausomos organizacijos, atviros visiems norintiems dirbti Šiaurės šalių ir Šiaurės bendradarbiavimo klausimais. Asociacijos įkurtos dar 1919 metais. Savo veikloje organizacijos didelį dėmesį skiria bendradarbiavimui su mokyklomis ir bibliotekomis. Taip pat yra vykdoma įvairi projektinė veikla, pvz., „Hallo Norden” ir „Norden i skolen”.

„Norden i skolan” („Mokykloms apie Šiaurės šalis”) – tai mokytojams ir kalbų entuziastams skirtas portalas, kuriame sukaupta informacijos, metodinės medžiagos, skirtos mokymams apie Šiaurės šalis ir tų šalių kalbas.

Tai nemokama Šiaurės ministrų tarybos informacinė paslauga darbo, išvykimo, studijų, kelionių arba įsitvirtinimo Šiaurės šalyse klausimais besidomintiems privatiems asmenims ir įmonėms. Čia galima ir tiesiogiai kreiptis į nacionalinius „Hallo Norden” biurus, kurių konsultantai padeda rasti visą reikalingą informaciją ir nuorodas.